Volejte 8:30 - 17:00 hod.:
+420 226 254 888

zákaznická zóna

Zákaznická zóna

Energetické pojmy a jiné informace

Co je to změna dodavatele?

Změna dodavatele je poměrně složitý proces, který obvykle trvá 3-4 měsíce od okamžiku, kdy ME obdrží smlouvu a plnou moc. Přesná délka lhůty záleží na výpovědní lhůtě u původního dodavatele a u firem může být i významně delší. Předpokládaný měsíc zahájení dodávek můžete zjistit na Rozpisu plateb, který jsme obdrželi spolu s uvítacím dopisem a Vaší kopií Smlouvy.

Pokud máte na smlouvě více odběrných míst, například jedno odběrné místo na elektřinu a jedno na plyn, může být datum zahájení dodávek ze strany Maxim Energy pro každé odběrné místo různé.

Jaký je rozdíl mezi distribuční společností a dodavatelem?

Na dodávce energií k Vám domů nebo do firmy se musí podílet vždy dvě firmy.

Distributor je firma, která vlastní a provozuje "trubky nebo dráty", které vedou k Vám a tuto firmu si nemůžete zvolit. Máte ji po celou dobu stejnou a většinou se jedná o bývalé státní firmy, které v minulých letech koupili nadnárodní energetické společnosti (RWE, E.ON, ČEZ, atd.). Cenu jakou si za přepravu energetické komodity (elektřiny nebo plynu) k Vám domů tyto firmy účtují jim schvaluje stát (Energetický regulační úřad) a jsou tedy stejné a nikdo Vám je nemůže nabídnout levněji nebo dráže než stát určí.

Dodavatel je obchodník s energiemi, který k Vám po těch "trubkách nebo drátech" posílá elektřinu nebo plyn a který také na základě smlouvy o sdružených dodávkách od Vás jako koncového zákazníka vybírá platby za distribuci účtované distributory. Dodavatele máte ze zákona možnost změnit a vybrat si firmu, která vyhovuje Vašim potřebám. Asi nejdůležitějším kritériem při výběru dodavatele je cena za komoditu (silovou elektřinu nebo plyn), která je na rozdíl od ceny distribuce u každého dodavatele jiná. Někteří dodavatelé jsou tak dražší a někteří levnější a tyto rozdíly mohou být velmi podstatné (třeba i 25%).

Co je to odběrné místo?

Odběrné místo je místo, kde vy jako koncový zákazník odebíráte elektřinu nebo plyn. Každé odběrné místo má své unikátní číslo (něco jako rodné číslo), podle kterého je u dodavatele, distributora i všech dalších účastníků trhu evidováno. Může se jednat o kombinaci čísel a písmen, která u plynu vždy začíná 27ZG ..... a u elektřiny 859182400 .......

"Laicky" řečeno je odběrné místo takové místo, které je osazeno elektroměrem nebo plynoměrem.